Gyvename laikotarpiu, kai aplinkui daug baimės, nepasitikėjimo, kai laukiame kažko geresnio. Griežtas karantinas atėmė galimybes laisvai judėti, įkalino uždarose erdvėse, privertė iš arčiau pamatyti santykius su artimaisiais žmonėmis. Sėkmingų santykių maratonas svarbus visiems, kurie nori pagerinti savo santykius, pasijausti ramiau, prasmingiau, įgauti naujų jėgų,  paleisti skaudulius, išmokti empatiškai klausytis, mokėti domėtis kitais. Sausio 25 d. Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS) pradeda antrąjį sėkmingų santykių maratoną, kurį veda LSS valdybos narė Eglė Kislovski.

Pagrindiniai iššūkiai santykiuose

Santykiuose dažnai kyla nesusipratimų: kaip susikalbėti, kodėl manęs negirdi, kai sakau, kodėl namuose pykčiai, kodėl visi nedaro taip, kaip aš noriu… Santykiai su vaikais, paaugliais dažnai taip pat yra įtempti, nes ir čia kažkas nesielgia taip, kaip norėčiau, kad elgtųsi. Darbe, pasitaiko, kolegos nervina, nesupranta, vadovas netinkamas, priima netinkamus sprendimus ir pan. Tokios nuotaikos – įprastinės, daugeliui pažįstamos. Karantino sąlygomis tai virsta tikru išbandymu – nėra galimybės išeiti į darbą, pas draugus, į barą, pabėgti ir pan. Užsidarome kambariuose, prasideda nekalbadieniai ir pan.

Santykiai – viso gyvenimo tema. Tai yra rungtynių laukas, kuriame nuolat mokomės. Jame be galo įdomu, jei tik atsiranda žingeidumas, jei tik pradedame matyti save iš šono.

“Mokausi priimti žmogų toks, koks jis yra. Man tai – atradimas! Aš keisdama kitą, artimą dažniausiai labai daug energijos išeikvodavau. Draugiškas pasitikimas: kaip malonu, kai mane pasitinka taip, todėl stengsiuosi ir pati tą daryti. Empatiškas klausymas, – juk kiekvienam svarbu, todėl ir tai praktikuoju. Kalbėjimas be pretenzijos, juk ir aš nesu tobula… ir daug dar kitų gerų įpročių, kurie sukrėtė mane iš vidaus. Ir tas iškart pasijautė santykiuose. Pagerėjo, atsirado santykis su dukra, ji pradėjo daugiau atsiverti, aš jos nebekritikuoju, tas jai labai svarbu. Visų pirma pati atsipalaidavau, paleidusi kontrolę ir viskas aplink stebuklingai pradėjo keistis, – dalijasi įspūdžiais Eglė.

https:/renginys/maratonas-iprociai-sekmingiems-santykiams-2/

Žinios keičia įpročius

Maratono metu pateikiamos žinios padeda peržiūrėti savo įpročius, kuriais mes gyvename.

“Kai pati pradėjau taikyti šias žinias savo gyvenime, atsirado naujos spalvos, atėjo ramybė, supratimas, santarvė, pagarba, dėkingumas, pasitikėjimas, tikėjimas, kad santykiai turi neišmatuojamą gylį, kuriuose visada be galo įdomu, kaip sunku bebūtų. Tapau savo gyvenimu stebėtoja ir tik poto – veikėja. Ėmiau suprasti aplinką ir atrasti joje ramybę, atsirado vieta priėmimui, dėkingumui bei supratingumui. Anksčiau mano gyvenimas buvo pilnas įtampos, nesupratimo, erzulio, nesusipratimų. Tai labai vargino”, – sako dviejų mergaičių mama E. Kislovski.

Anot Eglės, neturėdami žinių, per gyvenimą keliaujame tarsi akli kačiukai, kurie labai dažnai klysta. Žinios. pritaikytos praktikoje, mums padeda lengviau kvėpuoti, padeda gyventi šį gyvenimą su šypsena. Mūsų niekas nemokė kurti santykių, Mokyklose mes mokomės matematikos, lietuvių kalbos, reikalaujama būti pagarbiais, nešaukiančiais, mokančiais išklausyti, jautriais ir pan. Bet kokius pavyzdžius vaikai aplinkui mato? Juk mokosi iš pavyzdžių. Tai kokie patys esame? Kokius santykius sukūrėme ir ko galime išmokyti kitus?

https:/renginys/webinaras-kaip-padeti-savo-vaikui-gerinti-regejima-naturaliais-budais-3/

“Esu labai dėkinga už šią “Sėkmingų santykių maratono” kelionę, trukusią 40 dienų. Būdavo labai smagu gauti kas 4 dienas po naują, vertingą užduotį. Laikas praskrido lyg vienas akimirksnis. Dabar, pasibaigus visam užduočių maratonui, tartum atrodo, lyg kažko trūktų – greičiausiai, kad pradėsiu visas užduotis vykdyti iš naujo. Kiekviena pamoka atnešė visiškai kitokios kokybės į mano bei artimų žmonių gyvenimą. Net artimieji, vykdant tam tikras užduotis, pastebėdavo, jog keičiuosi- labiau išklausau, tampu supratingesnė. Pati pastebėjau, jog ėmiau po truputį lipti iš aukos pozicijos ir kreipti dėmesį nuo savęs į kitus, dovanoti jiems savo dėmesį, rūpestį, dovanas. Esu dėkinga iki dangaus ir atgal už visus šiuos pokyčius”, – pasakoja dar viena maratono dalyvė.

Sunkiausia – pažvelgti į save

Mes siekiame, kad žmonės pajaustų ir pamatytų save iš šono, kad pamatytų gyvenimą kitaip. Tai konkrečios praktikos, kurios iš karto duoda aiškų supratimą. Žmogus pats sau darosi išvadas, sprendžia, kaip toliau jam elgtis. Tai darbas su įsisenėjusiais įpročiais, kurių tiesiog nebepastebime. Esame įpratę elgtis vienaip ar kitaip, dažnai dėl savo įpročių mes nepamatome kitų žmonių, nejaučiame kitų, nes esame susikoncentravę tik į save. Žmones maratono metu labiausiai paliečia patirti išgyvenimai ir atėję supratimai. O jų čia vyksta iš tiesų ne mažai! Tam, kad gyvenime pradėtų vykti pokyčiai, kartais trūksta labai nedaug.

Dalyviams sunkiausia pažvelgti į savo vidų, suvokti savo klaidas ir jas keisti. Sunku pasidaro tada, kai įsijungia “visagalis” protas ir sako, dabar nėra laiko, padarysi tai vėliau, kam to reikia, juk viskas buvo ir taip gerai, kam čia dabar keisti ką nors. Yra nepaprasta įjunkti intelektą, intuiciją ir veikti būtent iš šios pozicijos.

“Man “Sėkmingų santykių maratonas” padėjo susigrąžinti harmoniją namuose. Iki karantino  mūsų santykiai su vyru visada buvo gan harmoningi. Abu veiklūs ir labai mėgstame  keliaut. Bet dabar uždaryti narveliuose. Prisidėjo nesėkmingas nėštumas ir aš kaip niekad pasidariau nervinga. Pati saves neatpažįstu. Anksčiau, kad mane sunervintų, reikėdavo pasistengti, o dabar užtenka tik pažiūrėti. Dėl to mes labai labai labai daug pradėjom pyktis, buvo minčių  mano galvoje apie skyrybas. Bet per šito maratono praktikas aš buvau užvesta ant kelio ir priversta prisiminti, koks aš iš tiesų buvau žmogus prieš tai. Ačiū labai. Galit galvot, kad prisidėjot prie vienos santuokos  išgelbėjimo”, – džiaugiasi Kristina.

https:/renginys/vaiku-ir-jaunimo-stovykla-laisves-kodas-2021/

Dalyvavimo sėkmingų santykių maratone taisyklės

Taisyklės labai paprastos – keturiasdešmt dienų ugdysime dešimt naujų įpročių. Užsiregistravę dalyviai į savo telefonus kas tris dienas gaus naują vaizdo medžiagą (trukmė – 4-6 min), kurioje bus įvardintos užduotys su paaiškinimais bei pavyzdžiais. Dalyviai po trijų dienų siunčia trumpus atsakymus kaip sekasi, gauna komentarą į savo atsakymą. Per visą laiką vyksta trys gyvi susitikimai Zoom platformoje. Juose analizuojami kilę klausimai, ieškome atsakymų. Registruojiesi – gauni užduotį, vykdai, daliniesi patirtais išgyvenimais su kuratoriumi, gauni atsakymą ir susitinki aptarimui.

“Sėkmingų santykių maratonas privertė mane peržiūrėti “šiukšlynėlį” savo galvoj. Atkapsčiau seniai pamirštus pažadus ir įsipareigojimus, nuvaliau dulkes, o gal ir rūdis nuo sąntykių su žmona ir vaikais, atidariau “muzikinę skrynelę”, kad ji džiugintų ne tik mane, bet ir šeiminykščius. Kurso metu pajutau, kad vis rečiau ir rečiau išreiškiu savo meilę žmonai ir vaikams kitaip, nei savo nuoširdžiu darbu namuose – pakurta krosnim, židiniu, remontais namie ir darbais sode… Žodžiams, fantazijai kažką padaryti kitaip: žaismingai, patraukliai nebeliko. Sunku įsibėgėjusį traukinį pristabdyti ir pasukti į šalį, bet pabandysiu… Verta ir įdomu pabandyti vien dėl to, kad išgirstum: “Kas čia su tuo tėvu pasidarė?”, – sako maratono dalyvis Ramūnas.

Registracija į “Sėkmingų santykių maratoną” vyksta www.sveikuoliai.lt

Sigita Kriaučiūnienė

www.sveikuoliai.lt

Nuotraukos: E Kilsovski asm. archyvas